Do kancelarii notarialnej udajemy się wówczas, gdy zawierane przez nas umowy czy podejmowane decyzje wymagają poświadczenia notarialnego. Dokumenty sporządzone przez notariusza stają się wiążącymi aktami o mocy prawnej. W poniższym wpisie przedstawiamy, czym charakteryzuje się praca notariusza.
Kto zostaje notariuszem?
Notariuszem może zostać absolwent studiów prawniczych z tytułem magistra, który w wyniku egzaminu zostanie przyjęty na aplikację notarialną trwającą 2,5 roku. Następnie po zdanym egzaminie notarialnym należy obowiązkowo przepracować jako asesor notarialny co najmniej 2 lata. Po zakończeniu tego okresu występuje się do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o wpisanie na listę notarialną. Od tej pory uprawnienia i obowiązki osoby, która została notariuszem, podlegają ustawie z 14 lutego 1991r. Prawo o notariacie. Aplikanci na stanowisko notariusza muszą wykazać się niekaralnością oraz sumiennością i odpowiedzialnością, gdyż przedstawiciele tego zawodu traktowani są jako osoby publicznego zaufania.
Kiedy korzysta się z usług notariusza?
Notariusz, wykonując swoją pracę, musi wykazać się obiektywizmem oraz dyskrecją. Akt notarialny, który sporządza służy zagwarantowaniu, że zostały dopełnione czynności prawne obowiązkowe z racji obowiązujących przepisów prawnych. Akt notarialny stanowi także potwierdzenie woli danej osoby. Oryginał dokumentu jest przechowywany przez kancelarię notarialną, a strony otrzymują odpisy. Z usług notariusza korzysta się w następujących sytuacjach:
- zawieranie umów cywilno-prawnych, np. kupno lub sprzedaż mieszkania, działki, itp.,
- poświadczenie zgodności dokumentów, np. kopii, odpisu z oryginałem,
- ustalenie pełnomocnictwa niezbędnego w czynnościach prawnych,
- przygotowanie wzorów umów, oświadczeń, aktów prawnych,
- odebranie odpisów dokumentów lub wypisów czy wyciągów,
- poświadczenie dziedziczenia majątku,
- sporządzenie testamentu,
- spisanie protokołów.